spacer.png, 0 kB

Menu

START
Szukaj
Deklaracja Członkowska TMMP
Nasz Patron
Wiem coś więcej o Poznaniu!
Hymn TMMP
Prelekcje Doktora Rezlera 2025
Bractwo Młodych Miłośników Starych Miast
Informacje
Konkursy TMMP
Archiwum
Władze
Honorowi Członkowie
Prezesi TMMP
Statut
Rys historyczny
Wspomnienia o Tych, którzy odeszli
Chór im. Stanisława Moniuszki
Sekcja Folkloru
Księga Gości
Kontakt
Dzieje Grodu Przemysła
Wystawa Jubileuszowa
Poznań zachowany w kadrze
Zaduszki AD 2024
Wyznania w Poznaniu
Klub Posnaniana
Zielony Poznań
Twój fyrtel
Znalezione w literaturze
Piszemy o Poznaniu
O nas w mediach
Przechadzka śladami Wiktora Degi
Uśmiechnięci poznaniacy
Polityka oraz procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem

Logowanie






Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!

Logo TMMP

Logo TMMP

Prezydent C. Ratajski

Prezydent Cyryl Ratajski

Herb Miasta Poznania

Herb Miasta Poznania

Tłok pieczętny

Tłok pieczętny

Statystyki

Użytkowników: 42
Artykułów: 268
Adresów: 40
Odwiedzających: 1398071

Sonda

Jak oceniasz obecną kadencję władz naszego miasta?
 
Co uważasz za największy problem w naszym mieście:
 

Gościmy


spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
START arrow Dzieje Grodu Przemysła arrow Wkład Poznaniaków do kultury światowej. Część VII - Gaspar da Gama
Wkład Poznaniaków do kultury światowej. Część VII - Gaspar da Gama Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Mateusz Hurysz   

Streszczenie

Poznaniacy w kulturze światowej

"Przedmiotem kultury będzie wszystko to, co przyjmie czysty i szlachetny

skarbiec ludzkości, co odrzuci to znaczy, że nigdy nim nie było.

Historia nie raz pokazała, co przetrwało,

a co zginęło w czeluściach i mrokach przeszłości"

    Jestem Żydem z Królestwa Polskiego, z miasta Poznania, stolicy Wielkopolski i siedziby biskupa, znacznego i silnie obwarowanego miasta, zaopatrzonego należycie w środki żywności, z którego to miasta, uciekłem wraz z rodziną – istnieje prawdopodobieństwo, że tak młody Kacper, przedstawił się słynnemu odkrywcy Vasco da Gamie, kiedy został przez niego złapany na szpiegostwie.

     O Gasparze wiemy niewiele, trzeba jednak postać jego rozsławić w Poznaniu, bo historia o nim jest zaiste niesamowita. Tym tekstem opuszczamy średniowiecze i przechodzimy do wczesnej nowożytności. Do postaci, która z dotychczas poznanych jest najlepiej znana w świecie, szczególnie z racji odkryć. Ważnym czasem w historii świata był Okres Wielkich Odkryć Geograficznych. Szczególną aktywnością w odkrywaniu nowych lądów wykazały się kraje Europy położone nad Oceanem Atlantyckim – Hiszpania, Portugalia, Anglia oraz Francja. Polska ze swoim położeniem w środku Europy nie miała sprzyjających warunków do uczestniczenia w odkryciach geograficznych. Od dawna jednak w Polsce istniała psychologiczna potrzeba odnalezienia kogoś z Polski, kto także byłby odkrywcą. I tak pojawiła się postać Jana z Kolna – rzekomego odkrywcy Ameryki. W miastach na Wybrzeżu trafić możemy na ulice imienia Jana z Kolna. Tyle tylko, że jest to postać legendarna, która najprawdopodobniej nigdy nie istniała. Tymczasem istnieje niekwestionowana postać historyczna, Żyda z Poznania, który był odkrywcą lub współodkrywcą Brazylii. Kolumb z Poznania.

    Kiedy w 1456 r. jako kilkuletnie szczenię opuszczał rodzinny Poznań, zapewne nie śmiał marzyć, że będzie mu dane zobaczyć kawał świata, jakiego przed nim nie ujrzał żaden Europejczyk, że będzie piastował wysokie urzędy o jakie on – nędzny żydowski uchodźca -nie miał prawa się nigdy ubiegać, że wreszcie przyjmie chrzest, zostanie szlachcicem i zaufanym portugalskiego króla. No i w końcu, że na tym wszystkim nieźle zarobi. A już zupełnie nie potrafił sobie wyobrazić tego, ze za kilkaset lat polscy historycy uznają go za najwybitniejszego polskiego podróżnika w czasach wielkich odkryć.

    W Polsce pierwszy zainteresował się jego osobą niestrudzony odkrywca i badacz poloników Joachim Lelewel. W swej pracy Polska. ,,Dzieje i rzeczy jej’’ (Poznań 1858) napisał: "Bez Żydka z Poznania po Indji krążącego, a chrztem Gaspard da Gama zwanego, Vasco da Gama 1498 i Kabral 1500 nie mieliby tego powodzenia w swych wyprawach, jakie on im zjednał". Podróżując na usługach portugalskich dotarł m.in. do Afryki Wschodniej, Indochin, Cejlonu, Jawy. Służył w kilku wyprawach portugalskich jako tłumacz i znawca miejscowych obyczajów. Doskonale znał wybrzeża Afryki Wschodniej, co w pierwszych latach po przetarciu szlaku przez Vasco da Gamę pomagało portugalskim żeglarzom w docieraniu do Indii słabo jeszcze znaną drogą. Miał być również uczestnikiem wyprawy Cabrala, podczas której odkryto Brazylię. W kronikach portugalskich ślad o nim urywa się w 1510 roku. ,,Encyclopaedia Judaica’’, wydana w Berlinie w 1931 roku, podaje informację, iż zginął w Indiach przy zdobywaniu Kalikatu, dzisiejszego miasta Kozhikode, w stanie Kerala. Niestety niewiele wiemy o początkach życia tego człowieka, którego pełne kontrowersji, barwne życie, mogłoby stanowić scenariusz do przygodowego filmu.

      Mateusz Hurysz

Pełen tekst artykułu

 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB