spacer.png, 0 kB

Logowanie






Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!

Logo TMMP

Logo TMMP

Prezydent C. Ratajski

Prezydent Cyryl Ratajski

Herb Miasta Poznania

Herb Miasta Poznania

Tłok pieczętny

Tłok pieczętny

Statystyki

Użytkowników: 42
Artykułów: 268
Adresów: 40
Odwiedzających: 1396286

Sonda

Jak oceniasz obecną kadencję władz naszego miasta?
 
Co uważasz za największy problem w naszym mieście:
 

Gościmy


spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
START arrow Wyznania w Poznaniu
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Natalia Rabczewska   
Logo

 


        Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe powstało w Poznaniu w 2005 roku, a co za tym idzie, powstał w nim jedyny w Poznaniu i w Wielkopolsce meczet. Znajdują się w nim sale modlitewne, sale lekcyjne, galerie. W Centrum odbywają się też lekcje muzealne, spotkania modlitewne, lekcje języka arabskiego. Centrum wspiera duchowo wielkopolską wspólnotę muzułmańską, a także podejmuje dialog międzykulturowy. Znajduje się w miejskiej kamienicy przy ulicy Biedrzyckiego 13.

        Na parterze zlokalizowana jest duża sala modlitewna, na jej ścianach piękną kaligrafią napisane są wersety z Koranu, na pierwszym piętrze znajdują się przestronne sale lekcyjne, a za nimi galeria. W galerii eksponowane są duże fotografie z dziedziny sztuki i kultury muzułmańskiej. W Centrum odbywają się spotkania modlitewne, zarówno dla kobiet i mężczyzn, prowadzona jest także nauka języka arabskiego dla dorosłych.

        W każdy piątek o godzinie 12:15, według czasu zimowego, a o godzinie 13:30 czasu letniego, odmawiana jest modlitwa ( dżum`a ), w niedzielę natomiast prowadzone są lekcje religii i nauka arabskiego dla dzieci w trzech grupach wiekowych i o różnym stopniu zaawansowania. W ostatnią sobotę każdego miesiąca odbywa się nocne czuwanie Etikaf. Centrum posiada również bibliotekę i czytelnię z bogatym księgozbiorem książek o tematyce Islamu. Na miejscu można też zakupić książki o tej tematyce.

        Na początku 2010/2011 w Centrum rozpoczął się projekt "Lekcja Muzealna", który powstał z myślą o uczniach szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i studentach szkół wyższych. Lekcja obejmuje: wykład muzealny, zwiedzanie sali meczetowej i wystawy w galerii. Cieszy się on po dziś dzień ogromnym zainteresowaniem.

        Według szacunków Centrum w Poznaniu i okolicach zamieszkuje około 1000 muzułmanów. Wielu z nich to osoby, które przyjechały do Poznania studiować i już tu pozostały, są też kobiety mające mężów muzułmanów, oraz Polacy, którzy konwertowali na Islam. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku do mieszkających od wielu wieków w Polsce Tatarów zaczęli dołączać nowi przybysze z krajów muzułmańskich. Byli to głównie Arabowie, podejmujący studia na polskich uczelniach, w mniejszym stopniu imigranci z państw muzułmańskich. Większość z nich po zakończeniu studiów wracała do swoich rodzinnych stron, niektórzy jednak zostali w Polsce na stałe. Polska stała się ich drugą ojczyzną.

        Po przemianach ustrojowych w 1989 roku rozpoczął się nowy, trwający do dziś, rozdział w Islamie na ziemiach polskich Pracownicy i osoby związane z Centrum rozumieją, iż wiele sporów wynika z nieporozumień i stereotypów, dlatego też Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu swoją działalnością podejmuje wysiłek na rzecz pokojowego współistnienia. Wspiera duchowo wielkopolską wspólnotę muzułmańską, podejmując dialog międzykulturowy z lokalną społecznością.

        Drzwi Centrum są otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych religia Islamu.

        Kontakt: MCKO Muzułmańskie Centrum Muzułmańsko-Oświatowe w Poznaniu, ul. Biedrzyckiego 13, 60-272 Poznań

        tel: (61) 864 10 48

        tel: 785 187 738

        e-mail: ychadid@mcko.pl

                   mcko.poznan@gmail.com

        strona: http://www.mcko.pl/

 

Galeria

 

 

 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB