7 Luty

8 Luty

1877 -

    Urodził się w Barczewie na Warmii Feliks Nowowiejski, kompozytor, dyrygent i pedagog, niezwykle silnie związany z Wielkopolską. Naukę muzyki Pobierał w Świętej Lipce, a Studiował w Berlinie. W latach 1909 -14 Był dyrektorem artystycznym krakowskiego Towarzystwa Muzycznego, a w 1920 roku uczestniczył w akcji plebiscytowej na Warmii i Mazurach. W 1919 roku Osiadł na stałe w Poznaniu, gdzie w latach 1920 -27 Był wykładowcą w tutejszym Konserwatorium, zajmując się także działalnością kompozytorską i koncertową. Był organizatorem i kierownikiem chórów poznańskich, a w czasie zjazdów śpiewaczych Dyrygował połączonymi chórami. Dyrygował także koncertami symfonicznymi i Przewodniczył jury konkursów muzycznych w kraju i zagranicą. W latach okupacji hitlerowskiej Ukrywał się w Krakowie. Wrócił do Poznania w 1945 roku i tu Zmarł w dniu 18 stycznia 1946 roku. Pochowany Został w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan przy kościele św. Wojciecha obok m. in. twórcy hymnu narodowego Józefa Wybickiego. Uprawiał niemal wszystkie formy muzyki instrumentalnej, a z Jego dorobku kompozytorskiego należy wymienić oratoria: Powrót syna marnotrawnego (1901), Quo vadis (1903) i Znalezienie św. Krzyża (1905), symfonie orkiestrowe i organowe, poematy symfoniczne, uwertury, koncerty instrumentalne i organowe oraz wiele dzieł kameralnych, chóralnych i pieśni, z których na wyróżnienie zasługuje skomponowana w 1910 roku na uroczystości grunwaldzkie w Krakowie melodia Roty do słów Marii Konopnickiej. Był także kompozytorem baletów oraz opery Legenda Bałtyku (1924). Obecnie można zwiedzać Muzeum Jego pamięci, urządzone w Jego domu (Aleja Wielkopolska 11, Poznań) (więcej na Jego temat)


1878 -

    Powstała w Poznaniu socjalistyczna organizacja pod nazwą Concordia (Concordia bóstwo rzymskie, uosobienie pojęcia Zgody, opiekujące się stosunkami wewnętrznymi w państwie). Na jej czele stanął Neubauer. Celem tego stowarzyszenia było podnoszenie poziomu intelektualnego członków przez odbywanie cotygodniowych pogadanek na aktualne tematy gospodarcze, społeczne i polityczne, propagowanie czytelnictwa książek i prasy socjalistycznej. Organizacja po kilku miesiącach działania liczyła około 140 członków. Wprowadzenie ustaw wyjątkowych przeciwko socjalistom w 1878 roku spowodowało upadek Concordii.


1941 -

    Zarządzenie konfiskaty wszystkich ksiąg i rejestrów kościelnych.


1970 -

    Zmarł w Londynie Ludwik Bociański, oficer, powstaniec, odznaczony orderem Virtuti Militari, ostatni przedwojenny wojewoda poznański. (więcej na Jego temat)

1296 -

    Zamordowano w Rogoźnie Przemysła II, korowanego w poprzednim roku na króla Polski. Jego zwłoki spoczęły w katedrze poznańskiej, obok doczesnych szczątków innych królów polskich. (więcej na Jego temat)


1873 -

    Na deskach teatru miejskiego w Poznaniu po raz pierwszy wystawiono Halkę Stanisława Moniuszki, którą zaprezentowała trupa skompletowana przez znanego pisarza Zygmunta Sarneckiego. Halka cieszyła się ogromnym powodzeniem, tak u publiczności polskiej, jak i u niemieckiej.


1945 -

    Powołanie Nadzwyczajnego Komitetu do Walki z Epidemiami.

Kalendarium

Strona główna