27 Styczeń

28 Styczeń

1863 -

    Tego dnia z Poznania wymaszerowały oddziały wojska w stronę granicy z Królestwem, by wychwytywać transporty broni, amunicji, umundurowania oraz ochotników przedzierających się do zaboru rosyjskiego.


1945 -

    Wyzwolenie Górczyna i Wildy.


1945 -

    Grupa drukarzy "Papierodruku" przy ulicy Wybickiego -już wolnej od hitlerowskiego okupanta -przystąpiła do uruchomienia pierwszej drukarni, której personel złożony był wyłącznie z Polaków.
W lokalach bez szyb, światła i ogrzewania, drukowano ulotki.

1556 -

    Infantka polska Zofia, córka króla Zygmunta Starego i żona księcia brunszwickiego, jadąc do swego małżonka przybyła do Poznania i zatrzymała się w zamku. Nazajutrz w towarzystwie Łukasza, Andrzeja i Stanisława Górków, Janusza z Kościelca wojewody sieradzkiego i starosty generalnego Wielkopolski oraz wielu ze szlachty i w otoczeniu 500 jazdy i 400 pieszych na czarno ubranych, nie licząc mieszczan, udała się do katedry. W świątyni powitał ją w imieniu kapituły dziekan Przecławski. Z upoważnienia księżniczki przemawiał kasztelan brzeski Łukasz Górka, który zastępował marszałka dworu księżniczki Zofii.


1770 -

    "W dniu 28 stycznia Malczewski z całymi siłami konfederacji wielkopolskiej wyruszył z Poznania ku Warszawie, chcąc z niej króla i Rosjan wypłoszyć, ale pobity pod Błoniem przez Rosjan dowodzonych przez księcia Golicyna -uszedł do Preszowa, do generalności. Całe zaś wojsko rozdzieliło się na trzy części, z których jedna pod wodzą Morawskiego wróciła do Poznania. W marcu jednak Morawski opuścił dobrowolnie Poznań".


1831 -

    Uruchomienie szkoły dla dzieci głuchoniemych na Śródce.


1844 -

    "Był dany drugi wielki bal w Kassynie Polskiem. Znajdowało się w niem do czterysta osób, pomiędzy któremi dosyć znaczna liczba członków z prowincyi wraz z familiami swemi".


1941 -

    Początek likwidacji cmentarzy św. Marcina i farnego.

1945 -

    Na ulicę Marszałka Focha (Głogowską) wkroczył pierwszy oddział żołnierzy polskich.

Kalendarium

Strona główna