13 Styczeń

14 Styczeń

1561 -

    "13 stycznia odbył się w kościele katedralnym synod pod przewodnictwem Franciszka Wysockiego, oficjała generalnego, albowiem biskup czarnkowski chorował w tym czasie na podagrę. Między innymi przytomni (obecni) byli na tym synodzie Jan Węgorzewski, przemęcki, Piotr, bledzewski, opaci i duchowieństwo z całej diecezji. Naradzano się głównie nad tym, jakiemi sposobami najłacniej zapobiec szerzeniu się w diecezji odszczepieństwa".


1598 -

    "Dnia 13 stycznia na żądanie uczciwej Heleny Grądkowy przyszedł opatrzny Wojciech Rabiega, landwójt Łukasz Rzadkowski, Matys Tustuła, Wojciech Kapustnik, Tomasz Baran- ławnicy przysięgli jurysdykcji miasta Poznania, przed którymi testament i wolę swoją oznajmując, acz na ciele chorą będąc, wszakoż na umyśle i na baczeniu zupełnie zdrowa i cała dobrowolnie zeznała, iż po długim namyśleniu, swoim dobrym rozmysłem taki porządek i rozprawę dóbr swoich czyni i postanawia: córce swojej Reginie z pierwszym mężem spłodzonej dosyć się stało we wszystkiej majętności, z której to dała grzywien 20, pas srebrny i wyprawę wszystką. Zofii, siostrze tejże to Reginy, odkazała ogród na wyprawę i za posag jej. Magdalenie i Jadwidze, dzieciom swoim wtórnego męża na imię Piotra, odkazała ogród z domem leżącym podle tegoż ogrodu z jednej strony, a z drugiej strony Kozłoskiego, który to ogród nieboszczyk Piotr kupił za własne pieniądze i któremu dom budował. Szaty swoje własne chodzone jej płci niewieściej przynależące, pas srebrny, trzy krowy, także kapusty, co jej jest -kazała przedać, które to pieniądze zgromadziwszy, na pogrzeb grzywien sześć odłożyć, reszta co zostanie tych pieniędzy, równy podział uczynić między to troje dzieci, pościeli także równy dział. Majętność, w której mieszka, i ogrody, aby najmowano na czynsz pewny, który to czynsz ma być na wychowanie i przyodziewek tym to trojgu dzieciom. Janowi, który ją doglądał, grzywien dwie odkazała. Egzekutory testamentu postanowiła: Marcina, zięcia swojego, Wojciecha Kapustnika i Macieja Pustaliego."


1870 -

    Urodził się Henryk Opieński, skrzypek, muzykolog, kompozytor i dyrygent. (więcej na Jego temat)


1904 -

    Urodził się w Pakości Stanisław Szenic, polski prawnik, pisarz, varsavianista, niezwykle silnie związany z Poznaniam. (więcej na Jego temat)


1956 -

    Rozpoczął się Poznański Festiwal Mozartowski.


1961 -

    Otwarcie pierwszego w Poznaniu dzielnicowego ośrodka kultury.

1807 -

    W Wielkopolsce, zajętej wówczas przez Napoleona, ustanowiono Komisję Rządzącą. W praktyce fakt ten oznaczał przejęcie władzy administracyjnej przez Polaków.


1844 -

    "Był dany bal w Polskiem Kassynie. Osób zgromadziło się niewiele, bo tylko do dwieście lecz po większej części tańcujące, dlatego wielka sala Bazaru była niedostatecznie napełniona, ale za to przestronniejsza, i tańcujący byli weselsi jak zwykle. Kobiety celowały skromnem ubraniem jak na Polki przystoi; oddaliły się o godzinie pierwszej, mężczyźni na rozmowach dłużej pozostali".


1872 -

    Powstało w Poznaniu Towarzystwo Oświaty Ludowej, "które za cel wytknęło podnoszenie oświaty wśród ludu polskiego zakładaniem bibliotek ludowych po wsiach i miastach, wspieraniem wydawnictw i pism ludowych, rozpowszechnianiem książek, pism i obrazków i zakładaniem ochronek, w których by dzieci oprócz opieki znajdowały pokarm duchowy, odpowiedni do ich wieku, właściwości i narodowości. Założycielami Towarzystwa, bardzo potrzebnego w obliczu nasilającej się polityki germanizacyjnej, byli: Władysław Bentkowski, Stefan hr. Dembski, ks. Jaskulski, Władysław Kosiński. Towarzystwu Oświaty Ludowej przyszło działać w bardzo trudnych warunkach; narażone było na prześladowania ze strony władz zaborczych, a również nie cieszyło się zbytnią sympatią arcybiskupa Ledóchowskiego, który zakazał księżom wstępowania do TOL. Uważał bowiem, że kierownictwo tej organizacji przesiąknięte jest liberalizmem. W roku 1878 Towarzystwo Oświaty Ludowej zostało rozwiązane przez pruskich zaborców.


1988 -

    Poznanianka Arleta Koberstein urodziła trojaczki; Bognę, Kamila i Miłosza.

Kalendarium

Strona główna